Przejdź do treści

Sklep internetowy - jak otworzyć?

W erze Internetu, gdzie zakupy online są coraz chętniej wybierane zamiast kupowania w sklepach stacjonarnych, coraz więcej ludzi przekonuje się, że jest to wygodniejsze, szybsze i łatwiejsze, dlatego z roku na rok coraz więcej sklepów internetowych zaczyna działalność. Jeśli chcesz zacząć sprzedawać w Internecie, musisz wiedzieć jak stworzyć sklep internetowy od podstaw.

Jak stworzyć sklep internetowy od podstaw?

Na samym początku przeprowadź analizę rynku i sprawdź zapotrzebowanie na konkretne artykuły. Sprawdź ceny w innych sklepach i jeśli już wybierzesz interesujący cię segment, zastanów się, czy czujesz się w nim pewnie. Najlepiej zamienić hobby w biznes, niż zakładać sklep z elektroniką, jeśli się na niej nie znasz. Jeśli zdecydowałeś się na prowadzenie sklepu internetowego i wybrałeś konkretnie, co i po jakiej cenie będziesz sprzedawać, koniecznie musisz zarejestrować się w CEIDG (jednoosobowa działalność gospodarcza) lub KRS (pozostałe firmy). Zakładając sklep, warto pamiętać także o wybraniu dobrego i stabilnego konta w banku.

Hosting pod sklep internetowy

Wybór hostingu ma kolosalne znaczenie dla zysków twojego sklepu internetowego, ponieważ od jego jakości będzie zależeć jego szybkość i ilość klientów, których jest w stanie obsłużyć. Warto postawić na sprawdzone firmy, jak Hosting House, gdzie znajdziesz dobry i tani hosting. Tani hosting do sklepu internetowego na początku, gdy rozkręcamy biznes, będzie najlepszym wyjściem. Po czasie, gdy będziesz rozszerzać działalność, warto zainwestować w szybszy i lepszy hosting. Możemy wybrać pomiędzy kilkoma rodzajami usług:
• Serwer wirtualny (współdzielony) – konto, które dzielisz z innymi klientami,
• Serwer VPS (Virtual Private Server) – to rozwiązanie pośrednie między serwerem współdzielonym a dedykowanym,
• Serwer dedykowany – w całości oddana do twojej dyspozycji,
• Cloud serwer – działa w grupie maszyn. W przypadku awarii jednej maszyny usługa działa dalej, dlatego jest to rozwiązanie najczęściej polecane sklepom internetowym.

Jak otworzyć sklep internetowy - wybór domeny

Domena pod sklep internetowy powinna być jak najbardziej chwytliwa i sugerować klientowi, w jakiej branży obraca się twój sklep internetowy. Warto w niej umieścić słowa kluczowe, które pozwolą wyszukiwarce umieścić twój sklep wysoko w rankingu, co przełoży się na większy ruch. Domena sklepu musi składać się z nazwy i rozszerzenia dopasowanego do prowadzonej działalności. Możesz wybrać spośród kilku rodzajów rozszerzeń:
• globalnych (com, net),
• funkcjonalnych (gov, edu, biz),
• narodowych (pl, fr, de),
• regionalnych (warszawa.pl, kielce.pl).