Co wyróżnia szkło przezierne?

Opublikowano Przez Redakcja Serwisu Lis 15, 2018 | 0 comments


Szkło przezierne spełnia zarówno funkcję dekoracyjną, jak i ochronną. Zabezpiecza ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zanieczyszczeniami, a przy tym można z niego wyprodukować np. blat na stolik czy witrynę sklepową. Poznaj zalety tego tworzywa i cechy, które odróżniają je od pozostałych rodzajów szkieł.

 

Jakie są zalety szkła przeziernego?

 

Szkło to bez wątpienia jeden z najbardziej uniwersalnych surowców, który znalazł swoje zastosowanie zarówno w przestrzeniach komercyjnych, jak i domowych. Przezierność szkła umożliwia lepsze doświetlenie pomieszczenia każdego rodzaju. Dzięki niej znika optyczny chaos, a wnętrze staje się „lżejsze”. Ma to wpływ nie tylko na wygląd domu czy biura. Im lepiej doświetlona przestrzeń, tym przyjemniej się w niej przebywa i pracuje. Mieszkańcy dobrze doświetlonego mieszkania lepiej się w nim czują. Z kolei pracownicy jasnych biur są efektywniejsi, gdyż łatwiej koncentrują się na wykonywaniu codziennych zadań. Szklane konstrukcje łączą w sobie dwie zalety – są atrakcyjne wizualnie i stosunkowo łatwe w demontażu.

Szkło przezierne umożliwia wydzielanie stref funkcyjnych przy jednoczesnym zachowaniu wrażenia, że przestrzeń jest otwarta i przejrzysta. Znakomita przezierność sprawia również, że przedmiot jest lepiej widoczny – to szczególnie istotne w przypadku witryn sklepowych i muzealnych. Obserwator może komfortowo oglądać dany obiekt. Nie przeszkadzają mu przy tym uciążliwe refleksy światła.

 

Dlaczego szkło przezierne jest uniwersalne?

 

Ponadczasowość szkła wynika z możliwości dopasowania go do niemalże każdego rodzaju tworzywa. Dzięki przezierności szkło świetnie komponuje się z betonem, metalem czy kamieniem. W ten sposób mogą powstać dowolne stylizacje wnętrz – zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne. Korzystają z tego projektanci tworzący minimalistyczne, nowoczesne kompozycje do biur. Niemniej jednak szkło świetnie sprawdza się również w przytulnych, ciepłych wnętrzach rustykalnych.

Przezierność to cecha umożliwiająca ekspozycję różnych elementów przestrzeni. Ze szkła można tworzyć gabloty chroniące eksponaty i obrazy. Obecność szkła w danym wnętrze potrafi zupełnie odmienić charakter pomieszczenia. Ponadto pielęgnacja szkła jest nieskomplikowana – wystarczy miękka szmatka i miska z czystą wodą. Z kolei w obiektach użytku publicznego ze szkła przeziernego wykonuje się lady w recepcjach, ścianki działowe i kontuary. W mieszkaniach prywatnych używa się go przede wszystkim do budowy balustrad, systemów przesuwanych i elementów łazienkowych np. kabin prysznicowych.

 

Jakie możliwości jeszcze daje szkło przezierne?

 

Szkło można dopasować do każdej estetyki. Przezierny panel można zastąpić np. taflą kolorową czy satynową. Co więcej, współczesna technologia oferuje również możliwość kontrolowania stopnia przezierności. Na rynku dostępne jest szkło o zmiennej przezierności, inaczej nazywane zmiennym lub aktywnym szkłem. Ponadto, szkło to surowiec ekologiczny – można go bez problemu przetwarzać i wykorzystywać w wielu gałęziach przemysłu.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 9 = 1