Co zanieczyszcza nasze środowisko?

Opublikowano Przez Redakcja Serwisu Wrz 1, 2018 | 0 comments


Ochrona środowiska stała się w ostatnim czasie bardzo modnym i popularnym tematem. Mnóstwo ekologów apeluje o dbałość o przyrodę, ochronę zwierząt oraz segregowanie śmieci. Jakie są główne czynniki odpowiedzialne za zanieczyszczenie środowiska, i jak możemy je zniwelować?

 

Główne zanieczyszczenia powietrza

 

Powietrze zanieczyszczane jest w największej mierze przez fabryki, które nie posiadają odpowiednich filtrów na swoich kominach oraz przez indywidualnych ludzi: poprzez palenie w piecach nieodpowiednim opałem oraz zbyt częste używanie samochodów. Należą do nich przede wszystkim szkodliwe gazy, które są także głównym czynnikiem przyspieszającym globalne ocieplenie. Z kominów fabryk i domów wydobywają się m.in SO2 (dwutlenek siarki) oraz NOx (tlenki azotu) – ich duża ilość w powietrzu odpowiada za kwaśne deszcze niszczące drzewa i uprawy. Bardzo szkodliwe są również freony, które uszkadzają warstwę ozonową i przyczyniają się do powiększania dziury ozonowej. Na szczęście ich emisja przez ostatnie lata bardzo znacząco zmniejszyła się.

 

Główne zanieczyszczenia wody

 

Zanieczyszczenie wody ma podwójne skutki. Po pierwsze uniemożliwia wykorzystanie jej w celach gospodarczych, w przemyśle oraz jako wody pitnej. Po drugie prowadzi do wymierania wielu gatunków wodnych. Z powodu zatruć umierają zarówno ryby i inne pływające zwierzęta, jak również wiele rzadkich gatunków roślin porastających dna mórz, jezior i oceanów. Przyczynami tych zanieczyszczeń jest przede wszystkim nieprawidłowo funkcjonujący system ściekowy w wielu miastach. Sprawia to, że do zbiorników wodnych dostaje się wiele szkodliwych i trujących substancji. Należą do nich m.in. pestycydy (te spływają także z pobliskich pól prawnych), węglowodory, fenole i metale ciężkie.

 

Główne zanieczyszczenia gleby

 

Wprowadzanie do gleby obcych, trujących substancji bardzo niekorzystnie odbija się na ludzkiej gospodarce. Sprawia bowiem, że gleba zyskuje inne właściwości chemiczne i fizyczne przez co nie jest możliwe wykorzystanie jej w prawidłowy sposób. Do skażenia ziemi przyczyniają się metale ciężkie oraz nawozy sztuczne stosowane przez rolników w nadmiarze.

 

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

53 − 44 =