Czym są sterowniki PLC?

Opublikowano Przez Redakcja Serwisu Paź 10, 2018 | 0 comments


Sterowniki PLC, czyli programowalne sterowniki logiczne, to uniwersalne urządzenia mikroprocesorowe, które umożliwiają sterowanie pracą maszyny, bądź innego urządzenia technologicznego. Czytaj dalej i sprawdź, na czym polegają sterowniki PLC.

 

Aby sprawnie funkcjonować, sterownik PLC musi być dopasowany do konkretnego obiektu sterowania za pomocą wprowadzenia go do pamięci algorytmu działania konkretnej maszyny, lub urządzenia technologicznego. Charakterystyczne dla sterowników PL jest to, że od pozostałych sterowników komputerowych odróżnia je cykliczny obieg pamięci programu.

Sterowniki PLC – zarys hisoryczny

 

Pierwsze programowalne sterowniki logiczne (sterowniki PLC) powstały na przełomie lat 70. XX wieku, kiedy to amerykańscy inżynierowie wpadli na pomysł wprowadzenia całkowicie przełomowego i nowatorskiego systemu sterowania, który miał być oparty na zasadzie cyklicznego obiegu pamięci programu.

 

Sterowniki PLC początkowo funkcjonowały jako systemy sterowania w obrabiarkach, po 3 latach od ujrzenia przez pierwszy sterownik światła dziennego, w samych Stanach Zjednoczonych funkcjonowało już 3000 sterowników PLC w samym przemyśle obróbki metali. Chwilę później produkowano już sterowniki na skalę masową na całym świecie.

Jak działa sterownik PLC?

 

Warto uświadomić sobie, że podstawą w pracy każdego programowalnego sterownika logicznego (Sterownika PLC) jest cykliczna praca. Dzięki niej możliwe jest wykonywanie kolejnych pojedynczych rozkazów bezpośrednio po sobie w takiej kolejności, w której byłyby zapisane wcześniej w programie. Należy pamiętać, że za na początku każdego cyklu program musi odczytać obraz stanu wejść sterownika i zapisać ich stan, co jest fachowo nazywane obrazem wejść procesu.

 

Po wykonaniu wszystkich początkowych rozkazów, jak również określeniu aktualnego w danej sytuacji stanu wyjść, sterowniki wpisuje wszystkie stany do specjalnej pamięci, która jest swoistym obrazem wyjść procesu. Z kolei system operacyjny w tym czasie wysterowuje wszystkie odpowiednie wyjścia sterujące, poszczególnymi elementami wykonawczymi.

 

Standardowo, cykle pracy sterowników są zapisywane w 6 krokach. Pierwszym jest autodiagnostyka, po której następuje odczyt wejść, a po niej wykonanie programu. Czwartym krokiem są zadania komunikacyjne, jak również ustawienia wyjść.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

77 − 71 =