Folia

Opublikowano Przez Redakcja Serwisu Lis 6, 2017 | 0 comments


Każdy z nas, każdego dnia, ma do czynienia z produktami, które później częściowo stają się odpadami. Torebki foliowe, opakowania plastikowe czy kartony są przez nas codziennie wyrzucane i najczęściej nie segregowane, bądź segregowane w nieodpowiedni sposób. Warto przybliżyć skalę zagrożenia, jakie stoją za odpadami.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych przez Polaków opakowań są te, które zrobione są z folii bądź plastiku.Jednak największą zmorą dla Polski jest folia, a konkretniej – torebki foliowe.Ich ilość na Polskim rynku jest zatrważająca i wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze skali zagrożenia. Na początku trochę statystyk – przeciętnie w Unii Europejskiej, jedna osoba wykorzystuje około 200 torebek foliowych rocznie. W porównaniu do krajów skandynawskich ta liczba robi wrażenie, ponieważ w Danii liczba ta nie przekracza 10 torebek rocznie. Niestety, ale w rankingu wykorzystywania torebek foliowych Polska przoduje – szacuje się, że przeciętny Polak wykorzystuje około 450 torebek foliowych rocznie! Sklepy spożywcze w naszym kraju rozdają torebki foliowe jak cukierki, które później zalegają w naszych domach i zostają wyrzucane.Po wyrzuceniu torebki foliowe tworzą wielką górę odpadów, która stanowi duży problem dla środowiska. Torebki foliowe rozkładają się od 100 do nawet 400 lat, co tylko zwiększa skalę problemu. Głównym problemem jest ich recykling. Folia jest specyficznym materiałem, który zaśmieca Polskie środowisko. Często jest tak, że torebki foliowe znajdują się w lasach, rowach czy w innych miejscach, które są ważne z aspektów środowiskowych. Takie torebki foliowe zabijają tysiące zwierząt, ponieważ podczas zjedzenia torebki przez zwierzę najczęściej dochodzi do zadławienia.

Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że w Polsce występuje nadprodukcja opakowań, lub popyt na torebki foliowe jest bardzo wysoki. Torebka foliowa jest używana przez nas zawsze, kiedy robimy zakupy. Wtedy nie zastanawiamy się nad tym, co się z nią później stanie i jak zaśmieci środowisko – może tutaj tkwi problem.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 3