Jak działa serwonapęd?

Opublikowano Przez Redakcja Serwisu Lis 1, 2018 | 0 comments


Serwonapędy odgrywają kluczową rolę w dzisiejszej automatyce i produkcji przemysłowej. To one odpowiadają za szybką i dokładną pracę maszyn w fabryce. Najczęściej służą do realizowania ruchu obrotowego, który pod ścisłą kontrolą dostarcza najwyższej jakości precyzję. Zastosowanie serwonapędów jest wszechstronne, warto więc wiedzieć, jak one działają i z czego są zbudowane.

 

Dzięki serwonapędom prace w fabrykach mogą odbywać się szybciej, wydajniej, a co za tym idzie z większą korzyścią dla producenta. Serwonapęd jest jednym z podstawowych elementów wykonawczych.

 

Z czego zbudowany jest serwonapęd?

 

Serwonapęd składa się z trzech elementów. Podstawowym jest silnik elektryczny, zasilany prądem stałym lub przemiennym. Pełni on rolę wykonawczą. Połączony jest ze sterownikiem generującym wartości nastaw silnika. Obecny w instalacji enkoder lub rezolwer jest czujnikiem odpowiedzialnym za podawanie informacji zwrotnej. Sensor wykrywa prędkość obrotową czy pozycję, a następnie przekazuje ją do sterownika. Serwonapęd pracuje więc w układzie zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego. W zależności od zastosowania serwonapędu elementy składowe przybierają różną postać, co zwiększa ich możliwości, np. dodatkowa instalacja mechanizmów zmieniających ruch obrotowy w ruch liniowy.

 

Jak działa serwonapęd?

 

Serwosterownik ma za zadaniem sterować serwosilnikiem na podstawie informacji zebranych przez enkoder lub rezolwer. Wydaje on polecenie np. przemieszczenia wału silnika o konkretny kąt, zwiększenia lub zmniejszenia liczby obrotów czy prędkości silnika. Instalacja wysokiej jakości podzespołów pozwala zapobiegać zakłóceniom i gwarantuje nieprzerwaną pracę niezależnie od obciążenia wału silnika bądź spadku napięcia zasilania. Samo sterowanie napędem odbywa się poprzez wejście napięciowe lub sygnały typu krok/kierunek. W przypadku nowoczesnych serwonapędów można spotkać interfejsy komunikacyjne umożliwiające sterowanie jednostką nadrzędną i ułatwiające wymianę informacji.

 

Zastosowanie serwonapędów w automatyce przemysłowej

 

W automatyce przemysłowej serwonapędy wykorzystywane są w fabrykach, gdzie kluczową rolę w produkcji odgrywa precyzyjne zajmowanie oraz zmiana pozycji, szerokie możliwości regulacyjne i efektywna praca w dużych zakresach prędkości. Serwonapędy instaluje się we wtryskarkach, maszynach wiercących, do sterowania stołem obrotowym, a także w maszynach pakujących, zwijających materiały czy przenośnikach taśmowych. Szerokie zastosowanie serwonapędów trafia także w dziedzinę robotyki i modelarstwa sportowego.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 81 = 83