Jak zrobić krok po kroku fontannę ogrodową?

Opublikowano Przez Redakcja Serwisu Lis 29, 2018 | 0 comments


Ogród jest wizytówką domu. Oryginalnie zaprojektowany zachęci do odpoczynku wśród kwiatów i krzewów. Warto pomyśleć o takich dodatkach jak fontanna ogrodowa, która upiększy przydomową przestrzeń.

 

 Chcąc w oryginalny sposób upiększyć ogród, można wstawić do niego fontannę ogrodową. Można ją wykonać samodzielnie lub powierzyć to zadanie specjalistom – ułatwi to wyszukiwarka wykonawców, gdzie znajdziesz fachowców z każdej branży.

W jaki sposób działa fontanna ogrodowa?

Ogród to przestrzeń do wypoczynku wśród zieleni. W zależności od gustu można w nim umieścić rzeźby lub inne dekoracje. Bardzo dużą popularnością cieszą się oczka wodne, a także fontanny ogrodowe, które nawet przy niewielkich rozmiarach mogą wyglądać spektakularnie. Warto pokusić się o samodzielne wykonanie takiej ozdoby.

Zbudowanie małej fontanny nie jest szczególnie skomplikowane. Woda w tego typu urządzeniach krąży w obiegu zamkniętym. Woda gromadzi się w zbiorniku, w którym zamontowana jest pompa zasilana elektrycznie. Pompa tłoczy ciecz rurką do góry – do głównego elementu fontanny umieszczonego nad zbiornikiem, zakończonego dyszą fontanny lub otwartą rurką. Z niej woda spływa w dół – do zbiornika.

Jak samodzielnie zbudować fontannę ogrodową?

Budowę fontanny ogrodowej najlepiej rozpocząć od wykonania zbiornika na wodę. Można kupić gotowy zestaw lub wykorzystać odpowiednich rozmiarów plastikowy pojemnik, który należy umieścić w przygotowanym wcześniej wykopie. Bardzo ważne jest dokładne uszczelnienie zbiornika i wyłożenie go folią do oczek wodnych. Optymalna głębokość zbiornika powinna wynosić od 50 do 70 cm, a powierzchnia wykopu powinna być niewiele większa od podstawy fontanny. Pozwoli to zachować miejsce na zamontowanie pompy. Tak przygotowany zbiornik należy przykryć stalową siatką lub kratą.

Element główny fontanny można wykonać z różnych materiałów. Wiele zależy od stylu, w jakim jest urządzony ogród oraz od indywidualnych upodobań. Przede wszystkim fontanna musi spełniać podstawową funkcję, jaką jest wodoodporność. Kluczowa jest również możliwość doprowadzenia do niej rurki od pompy, co oznacza konieczność nawiercenia otworu. Fontanna musi być więc wykonana z materiału, który umożliwia nawiercanie. Jeśli zdecydujesz się na model z kamienia, użyj wiertła do betonu lub zleć wykonanie usługi w zakładzie kamieniarskim. Samą fontannę możesz wykonać zarówno z pojedynczych kamyków, jak również z innych materiałów, takich jak kawałki bambusa, szkło, ozdobna waza, figurki itp.

Bardzo ważnym elementem każdej fontanny ogrodowej jest pompa, której wydajność należy dobrać do wielkości całego urządzenia, ilości wody w zbiorniku oraz wysokości, z której będzie ściekała woda. Napięcie prądu zasilania pompy powinno wynosić 230 V lub mniej, ale w tym przypadku będzie to wymagało zainstalowania transformatora. Niższe napięcie jest bezpieczniejsze, więc warto rozważyć taką opcję. Wszelkie elementy elektryczne (gniazdka i kable) powinny być dokładnie zabezpieczone przed wilgocią. Tak przygotowaną fontannę należy na koniec ozdobić wybranymi dekoracjami, np. żwirem lub kamykami.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

99 − = 98