Kondensator – co to jest i jak działa?

Opublikowano Przez Redakcja Serwisu Wrz 18, 2018 | 0 comments


Kondensatory są elementami elektrycznymi, stworzonymi z dwóch przewodników, które są rozdzielone dielektrykiem. Istnieje wiele rodzajów kondensatorów, które mają szerokie zastosowanie. Czytaj dalej i dowiedz się przydatnych informacji na temat kondensatorów.

 

Kondensator określany jest mianem elementu elektrycznego, lub rzadziej elementu elektronicznego, którego jednym z podstawowych parametrów użytkowych jest pojemność C, wyrażana w faradach. Kondensator zbudowany z dwóch okładek (przewodników), które są wykonane z materiału przewodzącego, najczęściej metalu.

Kondensator – czemu służy i jak działa?

 

Kondensator to element elektryczny, który ma na celu gromadzenie ładunków elektrycznych. W wyniku doprowadzenia napięcia na elektrody kondensatora, pojawiają się ładunki równe.

Ładunki posiadają wartość bezwzględną, lecz o przeciwnych znakach. Warto wiedzieć, że obecność napięcia stałego U na końcówkach kondensatora o pojemności C, wywołuje zgromadzenie w nim ładunku.

 

Należy zwrócić uwagę, że zmiany napięcia doprowadzonego o kondensatora, powodują zmiany ładunku kondensatora. Oznacza to, że zmiana napięcia o kształcie sinusoidalnym, zawsze powoduje przepływ prądu o takim samym kształcie.

Kondensator – schematy i oznaczenia

 

Najczęściej można spotkać się z kondensatorem stałym, kondensatorem zmiennym, kondensatorem elektrolitycznym, czy kondensatorem dostrojczym. W przypadku pojemności poszczególnego kondensatora, pożytecznym parametrem, który pozwala ją określić się jest przenikalność elektryczna, a także rozmiary materiały dielektrycznego, który wypełnia przestrzeń pomiędzy elektrodami przewodzącymi. Poprzez rozmiary materiału dielektrycznego, zazwyczaj rozumie się ich grubość oraz powierzchnię.

Kondensatory – rodzaje konstrukcji i zastosowanie

 

Istnieje wiele konstrukcji kondensatorów, a najczęściej stosowanym podziałem jest podział kondensatorów na kondensatory elektrolityczne (zalicza się do nich m.in. aluminiowe kondensatory elektrolityczne, superkondensatory, kondensatory tantalowe), kondensatory ceramiczne, kondensatory powietrzne.

 

Kondensatory są podstawowymi elektronicznymi elementami pasywnymi. Do tego grona zalicza się również rezystory. Wiele typów kondensatorów jest wykorzystywanych w wielu dziedzinach, dlatego ciężko o jeden konkretny podział. Należy pamiętać, że o przydatności danego kondensatora poza podstawowym parametrem, jakim jest pojemność, decydują także dodatkowe parametry, takie jak: polaryzacja, opór równoległy (upływność), napięcie przebicia, opór szeregowy (opór doprowadzeni), a także pasożytnicza indukcyjność doprowadzeń i okładek.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

60 − = 50