Metale kolorowe

Opublikowano Przez Redakcja Serwisu Paź 27, 2017 | 0 comments


Występuje wiele czynników, które mają destrukcyjny wpływ na otaczające nas środowisko. Jednym z takich elementów są odpady. Kiedy przyjdzie nam na myśl słowo „odpady”, to od razu kojarzymy je z plastikiem, folią czy kartonem. Jednak warto zauważyć, że nie tylko te elementy są złe dla naszego środowiska.

Wiele ludzi zapomina o równie niebezpiecznym czynniku mającym zły wpływ na środowisko, jakim są metale kolorowe. Inną nazwą, jaką można spotkać to metale niezależne. Do tej grupy zaliczają się wszystkie metale, które nie są żelazem. Przykładem metali kolorowych może być popularne aluminium, jak również miedź, ołów oraz cynk i cyna. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie metale są złe. Metale kolorowe zaliczane do metali lekkich (np. aluminium) nie stanowią dużego zagrożenia dla środowiska naturalnego. Aluminium jest w 100% poddany recyklingowi, dzięki czemu jest materiałem pożądanym. Metal ten uzyskał nawet miano „zielonego metalu”.

Niestety, ale największym problemem dla środowiska naturalnego są metale ciężkie. Weźmy na tapetę miedź, ponieważ jest to bardzo ciekawy metal, który ma zarówno pozytywne jak i negatywne aspekty. Przede wszystkim, miedź jest głównym elementem wykorzystywanym podczas produkcji turbin wiatrowych czy ogniw fotowoltaicznych, ze względu na swoje dobre właściwości fizyko-chemiczne. Miedź zatem jest głównym elementem, dzięki któremu uzyskiwana jest energia odnawialna. Miedź jednak należy najpierw wydobyć, aby znalazła przeznaczenie w energii odnawialnej. Tutaj zaczynają się schody. Wydobywanie miedzi i jej przetwarzanie, ma bardzo zły wpływ na środowisko. Miedź zawiera niebezpieczne substancje, które negatywnie wpływają na ekosystem.

Większość metali ciężkich, która nie została wymieniona wcześniej oddziałuje na rośliny, zwierzęta oraz nas – ludzi. Najgorsze są związki metali ciężkich, które powodują między innymi hamowanie rozwoju roślin czy choroby zwierząt. Wiele badań wykazało, że takie metale jak ołów czy kadm w dużych ilościach mają destrukcyjny wpływ na organizm żywy.

Mimo, iż metale kolorowe są na co dzień stosowane podczas tworzenia materiałów konstrukcyjnych czy innych równie ważnych materiałów, to warto pamiętać o ich negatywnym wpływie na środowisko i próbować z nimi walczyć.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − 4 =