Odnawialne źródła energii w Polsce

Opublikowano Przez Redakcja Serwisu Wrz 17, 2018 | 0 comments


W Polsce cały czas jesteśmy w sytuacji, w której odnawialne źródła energii stanowią niewielki procent wytwarzanej energii elektrycznej w przekroju całego kraju. Jest to zjawisko zdecydowanie negatywne, wspomniane rozwiązania są bowiem ekologiczne oraz nie przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego, a także do jego zanieczyszczania. Problem odnawialnych źródeł energii w Polsce pomijany przez przez właściwie wszystkich polityków, a jest to problem, nad którym przysiąść warto.

 

Dlaczego w Polsce są problemy z odnawialnymi źródłami energii?

 

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – w Polsce nadal utrzymuje się wielkie wydobycie węgla brunatnego oraz kamiennego. Kopalnie działają sprawnie oraz zatrudniają tysiące pracowników. Jako państwo mamy pod dostatkiem węgla, dlatego to właśnie tym surowcem opalane są największe polskie elektrownie takie jak ta w Bogatyni, Kozienicach czy Koninie-Pątnowie. Duch czasu w tych miejscach nie zadziałał – prosperują one dokładnie tak samo jak dziesięciolecia wcześniej, nadal produkując potężne dawki energii, które zużywamy potem w naszych gospodarstwach domowych. Problem z węglem jest jednak taki, że, czy tego chcemy czy nie, surowiec ten ulegnie kiedyś wyczerpaniu. Na taką chwilę Polska musi mieć zapewnione zabezpieczenie w postaci odpowiedniej ilości elektrowni, które korzystają z innych technologii niż opalania węglem. Na ten moment jednak elektrownie korzystające z wiatru, wody czy energii słonecznej stanowią ułamek tego, co się u nas w kraju produkuje.

 

Próby wprowadzenia ekologicznych elektrowni

 

Warto jednak optymistycznie zauważyć, że coraz popularniejsze w naszych kraju staje się montowanie na dachach swoich domów paneli słonecznych, które umożliwiają czerpanie energii elektrycznej prosto od grzejącego Słońca. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, ponieważ wykorzystuje źródło naturalne, które nigdy nie ulegnie wyczerpaniu. W ten sposób chronimy środowisko naturalne, a jednocześnie sami stajemy się bardziej ekologiczny. Panele słoneczne nie są jeszcze tak wydajne, jakby być mogły. Nie są również tanie, co może być przeszkodą dla gorzej sytuowanych.

 

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

22 − = 18