Plastik

Opublikowano Przez Redakcja Serwisu Lis 1, 2017 | 0 comments


Tworzywa sztuczne nie występują w przyrodzie w sposób naturalny. Zostały wymyślone i zrealizowane w 100% przez człowieka. Swój początek biorą od parkesiny, związku nitrocelulozy, kamfory i alkoholu przedstawionego w 1882 roku przez Alexandra Parseka na jednej z londyńskich wystaw. Wynalazca użył stworzony przez siebie polimer do wyprodukowania przedmiotów codziennego użytku.

Plastik to tworzywo sztuczne, czyli polimer. Znalazł on szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Między innymi plastik używany jest współcześnie do produkcji różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, także telefonów i tabletów.

Plastik jest tani w produkcji, można nadawać mu przeróżne kształty, faktury i kolory, odporny na zarysowania, przyjazny w dotyku. Innowacyjne metody technologii mogą wytworzyć przedmioty codziennego użytku przede wszystkim estetyczne oraz lekkie i wytrzymałe. Docenia się również jego wyjątkową umiejętność naśladowania innych materiałów.

Ale powszechność użycia plastiku przyniosła nowy problem – utylizacji. W zależności od składu, plastik rozkłada się w przyrodzie od 100 do 1000 lat. Nawet popularny papierek po cukierku będzie się rozkładał 450 lat, podobnie wszelkie plastikowe woreczki dostępne w większości sklepów. Wyprodukowanie jednego plastikowego woreczka, do jakiego pakujemy nasze zakupy, trwa jedną sekundę, my używamy go najczęściej wyłącznie w drodze ze sklepu do domu.

Nowe technologie znalazły na to z czasem rozwiązanie, którym jest recykling. Z plastiku poddanego recyklingowi wytwarza się rajstopy, buty, namioty, sztormiaki, polar. Do wyprodukowania jednego polaru zużywa się 35 plastikowych butelek.

Chińscy naukowcy skonstruowali taką linię technologiczną dla recyklingu telefonów komórkowych, że ze 100 milionów wyrzucanych rocznie przez Chińczyków aparatów telefonicznych odzyskują 45% zawartych w nich plastików, a ponadto 20% miedzi i 10% ceramiki. Nowa technologia pozwala na odzyskanie 80% wszystkich surowców użytych do produkcji i ponownego ich użycia w procesie produkcji elektroniki i AGD.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 8 =