Przetwarzanie odpadów

Opublikowano Przez Redakcja Serwisu Paź 23, 2017 | 0 comments


Każdego dnia w domostwach produkowanych jest bardzo dużo śmieci, które w większości przypadków można ponownie wykorzystać. Z tego też względu jakiś czas temu wprowadzono obowiązek segregowania odpadów, dzięki czemu w ten właśnie sposób można ochronić środowisko naturalne, a także przetworzyć to, co jest możliwe do wykorzystania. Które jednak odpady można ponownie przetworzyć?

Szkło

Jeśli chodzi o przetwarzanie odpadów, to szkło nadaje się do tego idealnie, ponieważ można je wykorzystać w całości. Warto przy tym podkreślić, iż wytwarzanie gotowych produktów ze szkła pochodzącego z recyklingu wykorzystuje mniej energii niż ma to miejsce w przypadku wytwarzania ich z surowców wstępnych. Z uwagi na fakt, iż ze szkła kolorowego produkuje się wyroby kolorowe, natomiast z tego bezbarwnego czyste produkty, to podczas segregacji należy je rozdzielać do dwóch osobnych pojemników. Do takich pojemników nie należy jednak wrzucać ceramiki, szyb oraz żarówek.

Papier

Zużyty papier również można wykorzystać, jednak nie w całości. Niestety podczas przetwarzania zużytego papieru, włókna, które wytwarzane są z roślin, ulegają skróceniu, przez co podczas produkcji nowego papieru z recyklingu można wykorzystać jedynie kilkadziesiąt procent surowca. Bardzo często taki papier pokryty jest tuszem, dlatego też w celu jego przetworzenia należy go usunąć. Wymaga to jednak użycia wybielaczy, dlatego też taki papier pochodzący z recyklingu nie jest tak czysty, jak być powinien.

Metal i aluminium

Zarówno metal, jak i aluminium można poddawać recyklingowi wielokrotnie i podobnie jak szkło w całości, przez co segregacja tych produktów jest niezwykle ważna. Aluminium najczęściej wykorzystywane jest do produkcji puszek, jednak dokonując ich segregacji, należy zadbać o to, aby były czyste oraz suche.

Plastik

Przetwarzanie plastiku nie należy niestety do najłatwiejszych, ponieważ istnieje tak dużo rodzajów tego materiału, że zastosowanie jednej metody to przetworzenia ich wszystkich jest praktycznie niemożliwe. Segregacja plastiku jest jednak bardzo ważna, ponieważ materiał ten bardzo długo się rozkłada, a więc zagraża środowisku naturalnemu.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2