Systemy magazynowe – jaki regał wybrać?

Opublikowano Przez Redakcja Serwisu Kwi 5, 2018 | 0 comments


Magazyny są miejscem przeznaczonym do składowania towarów. Efektywnemu wykorzystaniu przestrzeni sprzyjać mają innowacyjne systemy magazynowe, w tym w głównej mierze regały, które powinny być dostosowane do typu przechowywanego towaru. Wśród najpopularniejszych regałów na rynku, można wymienić: regały paletowe, przesuwne i przejezdne.

Regały paletowe

Regały paletowe pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Na rynku dostępne są cztery rodzaje tych regałów, mowa tu o:

  • regałach rzędowych (standardowych), które charakteryzują się łatwym montażem oraz niewielką ceną. Ich wadą jest stosunkowo duże ryzyko wypadku podczas zmiany w konfiguracji, a także niemożność rozdzielenia strefy załadowczej i wyładowczej,
  • regały wjezdne, które sprawdzają się w składowaniu towarów o długiej dacie przydatności. Ich zaletą jest brak konieczności budowania korytarzy dostępowych oraz prostota obsługi. Z kolei do wad takich regałów można zaliczyć: skomplikowany montaż i brak dostępu do każdej z palet,
  • regały przesuwne paletowe, które zapewniają dostęp do każdej palety, a także pozwalają na składowanie różnych towarów,
  • regały paletowe przepływowe, które charakteryzują się występowaniem strefy załadowczej i wyładowczej, przez co ułatwiają składowanie towarów, a także stałe kontrolowanie ich liczby.

Regały przesuwne

Regały przesuwne, nazywane również regałami mobilnymi, montowane są na, poruszających się na szynach, podstawach. Często są to wagoniki, które wprawiane są w ruch za pomocą silników elektrycznych. Regały te zapewniają łatwy dostęp do składowanego towaru, a także wykluczają konieczność budowania korytarzy dostępowych. W większości przypadków są one sterowane za pomocą pilota, zarządzanego przez system nadrzędny. Regały mobilne dobrze spiszą się w miejscach, w których zachodzi konieczność składowania bardzo dużej liczby towaru. Sprawdzą się one w szczególności muzeach, archiwach i bibliotekach. Najważniejszą zaletą tych regałów jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Regały przejezdne

Regały przejezdne są to modułowe systemy półkowe, które zostały stworzone z myślą o składowaniu towarów. Mogą je obsługiwać zarówno widlaki czołowe, jak i boczne. Zaletą tych regałów jest możliwość dwustronnego przechowywania ładunków. Oprócz tego zapewniają one bezpieczeństwo, a także pozwalają na magazynowanie kompaktowe. Spiszą się one dobrze w magazynach, w których składowane są towary o identycznej masie. Ponadto można w nich produkty w sposób kompaktowy, dzięki temu pozwalają na zaoszczędzenie miejsca i maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Regały przejezdne są wykorzystywane najczęściej w branży spożywczej, a także w rolnictwie i sadownictwie.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 8