Jak wybrać zasilacz buforowy aby był skutecznym elementem systemu alarmowego?

Opublikowano Przez Redakcja Serwisu Lis 30, 2017 | 0 comments


Zasilacz buforowy zapewnia płynną pracę systemu alarmowego. Wybierając urządzenie, należy zwrócić uwagę na budowę oraz obecność filtrów niezbędnych do eliminowania zakłóceń. Ważnymi elementami wyboru zasilaczy buforowych jest też wydajność prądowa oraz prąd do ładowania akumulatora.

Dzięki zasilaczom buforowym system alarmowy może pracować ciągle nawet w przypadku uszkodzenia podstawowego zasilania. Wtedy energia do obiegu jest dostarczana z podłączonego do niego szczelnego akumulatora kwasowo-ołowiowego.

Napięcie zasilania – 12 V lub 24 V

Napięcie zasilania jest głównym parametrem przy wyborze zasilacza buforowego. W większości urządzeń systemu alarmowego (oraz sygnalizacji napadu i włamania) stosuje się prąd stały o wartości 12 V. W specjalnych zastosowaniach niekiedy używa się też prądu stałego 24 V.

Budowa zasilaczy buforowych

Najprostsze zasilacze mają małą wydajność, przez co duża część generowanej energii jest tracona w formie ciepła. Prowadzi to do częstych usterek oraz krótkiego czasu działania. Lepiej jest zainwestować w zasilacze wyposażone w stabilizację impulsową, które mają obniżone napięcie wejściowe. Przykładem takiego sprzętu jest APS 412. Tego typu urządzenia najlepiej sprawdzają się przy systemach wymagających większych obciążeń (aby minimalizować niepotrzebne straty energii). Każdy zasilacz buforowy powinien mieć też zestaw filtrów, które gwarantują zasilanie pozbawione zakłóceń.

Wydajność prądowa zasilacza buforowego

Wydajność prądowa pokazuje zdolność urządzenia do dostarczenia wystarczającej ilości energii. W kontekście zasilaczy buforowych, wskaźnik ten określa prąd doprowadzany do urządzeń zewnętrznych (napędzanych zasilaczem) oraz ładowanie wewnętrznego akumulatora. Kupując zasilacz, należy wziąć pod uwagę, żeby cała jego wydajność prądowa zmniejszona o prąd konieczny do ładowania akumulatora nie była mniejsza od zsumowanego poboru prądu z pozostałych urządzeń systemu alarmowego.

Prąd do ładowania akumulatora

Przy wyborze zasilacza buforowego ważny jest również prąd ładowania akumulatora. W każdym z tych urządzeń znajduje się układ ładowania z ograniczeniem prądu, który odpowiada za zabezpieczenie akumulatora przed uszkodzeniem oraz równomierne rozłożenie wydajności prądowej. Dzięki temu układowi, prąd ładowania akumulatora oraz prąd doprowadzany do urządzeń systemu alarmowego mają tą samą wydajność.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

63 − = 53