Przejdź do treści

Sklep internetowy - jaki hosting wybrać?

Prowadzenie sklepu internetowego to doskonały pomysł na pierwszy w życiu biznes. Nie trzeba mieć dużego wkładu finansowego, wystarczy tylko pomysł na to, co będziemy sprzedawać. Dlatego też młodzi ludzie bardzo często wybierają handel online jako pierwszą branżę, w której próbują swoich umiejętności jako przedsiębiorcy. Jeśli jesteś jedną z takich osób i zastanawiasz się jak zacząć, to dobrze trafiłeś. W tym poradniku dowiesz się, jak dobrać tani hosting do sklepu internetowego, na którym bez problemu uruchomisz swoją witrynę sprzedażową.

Wymagania techniczne

Chcąc uruchomić sprzedaż internetową, najlepiej skorzystać z jednego z gotowych skryptów (programów), które uruchamia się na zdalnym serwerze. Dzięki temu nie musimy pisać wszystkiego od zera, a po prostu skupić się na prowadzeniu biznesu. Znakomita większość takich skryptów działa w języku PHP, dlatego też hosting do sklepu internetowego musi absolutnie ten standard obsługiwać. Ponieważ znakomita większość tego typu oprogramowania wymaga również bazy danych, w której gromadzone są wszelkie informacje wprowadzane w sklepie, musimy się także o nią postarać. Zdecydowanie najpopularniejszym standardem jest MySQL, choć większość skryptów obsługuje także PostreSQL, MSSQL i inne.

Miejsce i bezpieczeństwo

Kolejna kwestia to ilość miejsca dyskowego, które będzie nam przydzielone. Przyjmuje się, że 5 GB powierzchni bez problemu wystarczy na to, by uruchomić niemal każdy dostępny na rynku program obsługujący sklep internetowy. Hosting powinien dawać nam także przynajmniej kilkadziesiąt gigabajtów miesięcznego transferu danych. Jeżeli znajdziesz ofertę, która daje 100 GB lub powyżej, a cena nie jest nadmiernie wygórowana – nie zastanawiaj się. Będzie to doskonały pakiet nie tylko na start, ale pozwoli także na obsługę sklepu małej i średniej wielkości. Nie można zapomnieć o bezpieczeństwie danych klientów, co ma ogromne znaczenie w świetle ustawy o ochronie danych osobowych RODO. Jeśli zastanawiasz się jaki hosting pod sklep internetowy spełni te wymagania, to z pewnością musi się on charakteryzować szyfrowaniem SSL, a także działającymi na bieżąco programami antywirusowymi i antyspamowymi. Hosting do sklepu internetowego powinien umożliwiać robienie automatycznych kopii zapasowych, dzięki czemu w razie awarii systemu będzie można szybko przywrócić witrynę do pracy. Nie zapominajmy także o szybkości działania – technologia dyskowa SSD z pewnością zaoferuje wysoką wydajność. Ceny takiego typu hostingów są na tyle niskie, że bez problemu będziesz mógł z nich skorzystać, nawet jeżeli sklep internetowy będzie Twoją pierwszą działalnością w życiu.